Защо въпреки непрестанното чуждо влияние и изопачаване на историята ни, българите успяваме да запазим корените, песните и традициите си?
Дали отговорът на този въпрос не се крие в едно...цвете?
Родопският силивряк или известното като цвете на Орфей е своебразно чудо на природата, което се среща само в България и отчасти в Северна Гърция. Ендемитният вид се е запазил над 10 000 години и се смята, че е преживяло последния ледников период. Наричат го също и безсмъртниче заради уникалната му способност да възкръсва като феникс. Хербаризирано, то се връща към живот и след десетки години, ако се засади отново. Легенда разказва, че нежните бледолилави цветчета са поникнали от сълзите на скърбящия по любимата си Евридика Орфей.
Вдъхновени от обичта към богатствата на земите ни, няма как да не кажем няколко думи за поредното чудо на България - Мурсалският чай (Sideritis scardica). Билката, отдавна използвана от родопчани, прочути със своето дълголетие и жизнеспособност. Мурсалският чай е известен още като овчарски, пирински, триградски, алиботушки, шарпланински чай, заради местностите, в които е най-често срещан. Най-големите находища на мурсалската билка са над 1000 м надоморска височина - местността Мурсалица в Родопите. Мурсалският чай е включен в червената книга н България, тъй като поради масовото и безразборно бране, находищата са застрашени. От 1996г. е забранено брането на дивата билка. Освен тонизиращо той има и укрепващо, антианемично, антимикробно и противовъзпалително действие. Намалява кръвното налягане и съответно снижава риска от сърдечен инфаркт и инсулт. Ползотворното си действие билката дължи на съдържаните в себе си 22 микроелемента. Вълшебната билка от Родопите подсилва имунната система, действа като антиоксидант и след изследвания на японски учени става ясно, че има забавящ стареенето ефект.
Един от най-популярните древни герои е Орфей, роден някъде в пределите на Тракия. Известна е драматичната любов на поета към прекрасната дриада Евридика. Ухапана от отровна змия, красавицата умира в деня на тяхната сватба. За да я спаси, Орфей слиза в подземния свят на бог Хадес и трогва всички с тъжните си песни. Той успява да убеди господаря на душите да му върне любимата, но на връщане не спазва условието да не я поглежда до дневната светлина, заради което я загубва завинаги.
Легенда разказва, че именно тук в района на Триградско ждрело, пещерите Дяволско гърло и Ягодинска пещера митичният Орфей успява да слезне в подземния свят на Хадес.
Да видиш света от птичи поглед. Това предлага Панорамната площадка „Орлово око“ , която е любима туристическа атракция в регион Западни Родопи и е единствената по рода си в България. Тя позволява на туристите да се насладят на великолепните гледки към Буйновското ждрело, ридовете на Родопите и дори Рила и Пирин.
Хотел Мурсал в Ягодина разполага с 4 мезонета от този тип включващи първо ниво дневна с разтегателен двоен диван и второ ниво спалня. Тук можете да се насладите на уникалната гледка през покривните прозорци на стаята към Орлово око, а вечер звездите и луната ще бъдат ваша компания. Максималното настаняване в мезонетите на хотела е двама възрастни и две деца до 12 години.
Да видиш света от птичи поглед. Това предлага Панорамната площадка „Орлово око“ , която е любима туристическа атракция в регион Западни Родопи и е единствената по рода си в България. Тя позволява на туристите да се насладят на великолепните гледки към Буйновското ждрело, ридовете на Родопите и дори Рила и Пирин.
Хотел Мурсал в Ягодина разполага с 2 мезонета от този тип включващи първо ниво дневна с разтегателен диван и второ ниво спалня с еденично детско легло. Тук можете да се насладите на уникалната гледка през покривните прозорци на стаята към Орлово око, а вечер звездите и луната ще бъдат ваша компания. Максималното настаняване в мезонетите на хотела е двама възрастни и две деца до 12 години.