Двойна стая "Лукс" ...
Вдъхновени от обичта към богатствата на земите ни, няма как да не кажем няколко думи за поредното чудо на България - Мурсалският чай (Sideritis scardica). Билката, отдавна използвана от родопчани, прочути със своето дълголетие и жизнеспособност. Мурсалският чай е известен още като овчарски, пирински, триградски, алиботушки, шарпланински чай, заради местностите, в които е най-често срещан. Най-големите находища на мурсалската билка са над 1000 м надоморска височина - местността Мурсалица в Родопите. Мурсалският чай е включен в червената книга н България, тъй като поради масовото и безразборно бране, находищата са застрашени. От 1996г. е забранено брането на дивата билка. Освен тонизиращо той има и укрепващо, антианемично, антимикробно и противовъзпалително действие. Намалява кръвното налягане и съответно снижава риска от сърдечен инфаркт и инсулт. Ползотворното си действие билката дължи на съдържаните в себе си 22 микроелемента. Вълшебната билка от Родопите подсилва имунната система, действа като антиоксидант и след изследвания на японски учени става ясно, че има забавящ стареенето ефект.
Един от най-популярните древни герои е Орфей, роден някъде в пределите на Тракия. Известна е драматичната любов на поета към прекрасната дриада Евридика. Ухапана от отровна змия, красавицата умира в деня на тяхната сватба. За да я спаси, Орфей слиза в подземния свят на бог Хадес и трогва всички с тъжните си песни. Той успява да убеди господаря на душите да му върне любимата, но на връщане не спазва условието да не я поглежда до дневната светлина, заради което я загубва завинаги.
Легенда разказва, че именно тук в района на Триградско ждрело, пещерите Дяволско гърло и Ягодинска пещера митичният Орфей успява да слезне в подземния свят на Хадес.